Επιστροφή στις νίκες ο Ηρακλής, πρώτη νίκη για τον Κολοσσό

Μετά την ήττα από τον Άρη, ο Ηρακλής επέστρεψε στις επιτυχίες περνώντας με πολύ καλή εμφάνιση στο τέταρτο 10λεπτο το εμπόδιο του Ιωνικού στη Νίκαια με 77-67 στο δεύτερο χρονικά ματς της 4ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 35-34 (ημ.), 49-50, 67-77

Οι Νικαιώτες δεν κατάφεραν να συνδυάσουν με νίκη τον πρώτο τους αγώνα στην φυσική έδρα της ομάδας στο κλειστό «Ο Πλάτων» από τότε που επέστρεψαν στην κορυφαία κατηγορία. Μάλιστα, η ήττα αυτή ήταν η 4η σερί σε ισάριθμα ματς που έχουν δώσει από την έναρξη της περιόδου και πρώτη μετά την παραίτηση του Στέργιου Κουφού (στον πάγκο βρέθηκαν οι Τσίκληρας και Μπατής) πριν από μερικές ημέρες από το «τιμόνι» της τεχνικής ηγεσίας.

Ο «Γηραιός» έφτασε στην δεύτερη εφετινή του νίκη διότι ευτύχησε να έχει σε εξαιρετική μέρα τον Σκάιλερ Μπόουλιν, ο οποίος μοίρασε 12 ασίστ, αλλά και τον Βασίλη Βεργίνη που πέτυχε 13 πόντους (3 τρίποντα) και κρίσιμα καλάθια στο δεύτερο μέρος. Πολύ καλός ήταν και ο Τσαϊρέλης, ο οποίος ήταν εξαιρετικός στο χαμηλό ποστ, τελειώνοντας το ματς με 11 πόντους.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Τσαρούχα, Θεωνάς

ΙΩΝΙΚΟΣ (Μπατής – Τσίκληρας): Σμιθ 13 (1), Πρίτζετ 2, Χάμοντς, Φιτζπάτρικ 8, Χουγκάζ 13 (2), Ζάισλοφτ 14 (3), Πετρόπουλος 8 (2), Χόλογουελ 7, Τζουντζιαράκης 2

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ζιάγκος): Σχίζας 2, Καββαδάς 12, Μπόουλιν 7, Μουρ 7 (1), Χάνλαν 6, Τσίλντρες 2, Σαγκς 9, Τσαϊρέλης 11 (1), Βεργίνης 13 (3), Ντάνιελ 8.

Πρώτη νίκη για τον Κολοσσό, πρεμιέρα… με το αριστερό για το Λαύριο

Η… κουτσουρεμένη λόγω κορωνοϊού 4η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ ξεκίνησε σήμερα με τον Κολοσσό να παίρνει την πρώτη του νίκη στην Basket League επικρατώντας με 77-62 του «ταλαιπωρημένου» Λαυρίου, που μπήκε… με το αριστερό στη σεζόν 2020/2021.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 38-39 (ημ.), 59-54, 77-62

Μετά από δύο σερί ήττες στο ξεκίνημα (από το Περιστέρι και από το Μεσολόγγι) και το ματς της 3ης αγωνιστικής με τον Ηρακλή να αναβάλλεται, οι Ροδίτες ήθελαν πάση θυσία την πρώτη τους νίκη και τα κατάφεραν απέναντι στο Λαύριο, που έχει «χτυπηθεί» όσο λίγες ομάδες από πολλαπλά κρούσματα κορωνοϊού και μέχρι τώρα δεν είχε δώσει επίσημο ματς.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ανακοίνωσε στις 22 Οκτωβρίου πως 11 μέλη της βρέθηκαν θετικά στον Covid-19, γεγονός που όπως αποδείχθηκε στη διάρκεια του ματς την επηρέασε σημαντικά, καθώς μετά την 3η περίοδο δεν είχε ρυθμό και οι παίκτες της έμειναν από δυνάμεις.

Παρ΄ όλα αυτά πάλεψε, το ματς ήταν ντέρμπι μέχρι και τη λήξη του τρίτου 10λεπτου, με τον Κολοσσό να «πατά το γκάζι» στην τελευταία περίοδο και με επιμέρους σκορ 18-8 να «ανοίγει λογαριασμό» στο πρωτάθλημα. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Καντέρ με 23 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ οι 19 πόντοι του Ντέιβις δεν αρκούσαν για τους φιλοξενούμενους.

Διαιτητές: Σχινάς, Παναγιώτου, Μαγκλογιάννης

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Άρτις 10, Άντριτς 15 (4 τρ.), Αρσενόπουλος, Καντέρ 23 (1 τρ.), Τούμπα 4, Καμαριανός 3, Ξανθόπουλος 4, Λιάπης 2, Μπιλλής 3 (1 τρ.), Ζάρας 4, Γκόινς 9 (1 τρ.)

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Μουράτος 8 (2 τρ.), Άλστον 11 (3 τρ.), Ντιαλό 4, Ντέιβις 19 (1 τρ.), Γερομιχαλός 9 (1 τρ.), Κάρτες 6 (1 τρ.), Σάβατς, Λεγκίκας 3 (1 τρ.), Σταματογιάννης, Βουλγαρόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος 2.