Χάθηκε η πρωτιά για την εθνική, ήττα 77-70 από τη Σλοβενία (δείτε τα highlights)

Οδυνηρή ήττα με 77-70 από τη Σλοβενία γνώρισε η εθνική μπάσκετ των γυναικών στο Ηράκλειο, στο ντέρμπι κορυφής του Α΄ προκριματικού ομίλου του Ευρωμπάσκετ 2021.

Μετά το αποτέλεσμα αυτό, η ελληνική ομάδα έχασε κάθε ελπίδα για την πρωτιά και πλέον, στο τελευταίο «παράθυρο» των προκριματικών που θα γίνει τον Φεβρουάριο, θα διεκδικήσει τη δεύτερη θέση, που μπορεί υπό προϋποθέσεις να τη στείλει στα τελικά (θα προκριθούν οι πέντε καλύτεροι δεύτεροι από τους συνολικά εννέα προκριματικούς ομίλους).

Μελανό σημείο του αγώνα ήταν ο τραυματισμός στο κεφάλι της Μαριέλλας Φασούλα, η οποία αποχώρησε με φορείο από το κλειστό

«Δύο Αοράκια». Μακράν κορυφαία της «γαλανόλευκης» ήταν η συγκινητική Άννα Σταμολάμπρου, που σημείωσε 22 πόντους με 4/6 τρίποντα, ενώ 15π. πρόσθεσε η Αγγελική Νικολοπούλου. Η Άρτεμις Σπανού είχε διψήφιο νούμερο ριμπάουντ (12), αλλά μόλις 9 πόντους με 2/13 σουτ. Η Αμερικανίδα Σάντε Έβανς με 22π. και 9ρ. ήταν η πρωταγωνίστρια για τη Σλοβενία.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 36-38, 54-64, 70-77

Η εθνική βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ (10-3 στο 3ο λεπτό, 20-11 στο 7΄), καθώς αμυντικά δεν μπορούσε να βρει λύσεις στο μαρκάρισμα της νατουραλιζέ Σάντε Έβανς, ενώ στην επίθεση μόνο τα σουτ της Σταμολάμπρου έδιναν «ανάσες». Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε 28-20, αλλά στη συνέχεια η ελληνική άμυνα βελτιώθηκε αισθητά και με ένα σερί 8-0 το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πλησίασε στον πόντο (32-31 στο 15΄), για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο 38-36 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκάλεπτου η εθνική πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 41-38, αλλά ο τραυματισμός της Φασούλα (έπεσε άτσαλα με το κεφάλι στο παρκέ, αποχώρησε με φορείο και διακομίστηκε στο νοσοκομείο για εξετάσεις) αποσυντόνισε εντελώς την ομάδα του Βασίλη Μασλαρινού. Οι Σλοβένες ξαναπήραν τα ηνία του αγώνα με ένα σερί 14-0 (41-52) και έκλεισαν την τρίτη περίοδο προηγούμενες 64-54. Δύο τρίποντα της Σταμολάμπρου και της Αλεξανδρή κράτησαν «ζωντανή» την εθνική, που πλησίασε σε 71-68 τρία λεπτά πριν τη λήξη. Όμως, παρότι η Έβανς είχε αποβληθεί με πέντε φάουλ. η Σλοβενία αποδείχθηκε πιο ψύχραιμη στα κρίσιμα σημεία και κράτησε τη νίκη, εξασφαλίζοντας ουσιαστικά το εισιτήριο για την τελική φάση.

ΕΛΛΑΔΑ (Μασλαρινός): Σπανού 9 (12ρ.), Νικολοπούλου 15 (1), Σταμολάμπρου 22 (4), Φασούλα 3, Χριστινάκη 3 (1), Μποσγανά 8, Αλεξανδρή 8 (2), Διέλα, Πατεράκη, Βιντσιλαίου 2, Παπαδοπούλου

ΣΛΟΒΕΝΙΑ (Γκργκιτς): Ντέμπελιακ 10 (2), Γκόρσιτς 4, Κρόσελι 10 (2), Πρέζελι 10, Σένιτσαρ 2 (10ρ.), Τσβιγιάνοβιτς, Έβανς 22 (9ρ.), Λίσετς 12, Όμπλακ 7 (1)

Στο άλλο ματς του ομίλου, η Βουλγαρία επιβλήθηκε της ουραγού Ισλανδίας με 74-53.