Super League: Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής

Με τον Ελ Αραμπί να σκοράρει δις και τον Βαλμπουενά στις καθυστερήσεις με πέναλτι, ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 την ΑΕΚ στο Καραϊσκάκη στο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής της Super League. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ποδαρικό με το δεξί στη νέα χρονιά και ξεφεύγουν από τους διώκτες τους στη βαθμολογία καθώς απέκτησαν διαφορά 6 βαθμών από τον δεύτερο Άρη. Οι «κίτρινοι» θα αντιμετωπίσουν την Δευτέρα (4/1) την Λαμία εκτός έδρας και ο Βόλος θα υποδεχθεί τον Ατρόμητο στα ματς με τα οποία θα πέσει η αυλαία της αγωνιστικής.

Στα άλλα παιχνίδια: Ο ΠΑΟΚ λυτρώθηκε στις καθυστερήσεις και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας στο Αλκαζάρ από την ΑΕΛ (1-1), ενώ ο Παναθηναϊκός έμεινε στο 0-0 με τον Αστέρα Τρίπολης στη Λεωφόρο. Η διεξαγωγή του παιχνιδιού αποφασίστηκε δύο ώρες πριν την σέντρα καθώς βγήκαν αρνητικά τα τεστ για τον κορονοϊό στα οποία υποβλήθηκαν οι «πράσινοι» καθώς είχαν εντοπιστεί τέσσερα θετικά κρούσματα σε ποδοσφαιριστές. Μεγάλη εκτός έδρας νίκη με ανατροπή πέτυχε ο Απόλλων Σμύρνης στα Γιάννενα επί του ΠΑΣ με 3-1, ενώ νίκη με ανατροπή στο γήπεδο του πέτυχε και ο Παναιτωλικός επί του ΟΦΗ με 2-1.