Το Λαύριο «τέζαρε» ξανά την ΑΕΚ (97-94 παράταση)

Σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση το Λαύριο επικράτησε με 97-94 (82-82 κ.δ.) της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και απέκτησε μεγάλο πλεονέκτημα για τη δεύτερη θέση της κανονικής διάρκειας της Basket League. Στο 15-4 πλέον η ομάδα του Χρήστου Σερέλη που πανηγύρισε την τρίτη της νίκη σε ισάριθμα ματς φέτος κόντρα στην Ένωση η οποία έπεσε στο 14-5.

Απίθανο ματς για το Λαύριο από τον Κάρτερ που σταμάτησε στους 24 πόντους με 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ ενώ 19 πόντους είχε ο Κόζι και 18 ο Μουράτος. Για τους «κιτρινόμαυρους» ο Μορέιρα ήταν πρώτος σκόρερ με 19 πόντους, 17 είχε ο Μέικον και 15 ο Λάνγκφορντ που πήγε να πάρει μόνος του το ματς στο τέλος της κανονικής διάρκειας.

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και είχε το πάνω χέρι (17-13, 8′) με το φινάλε της περιόδου να την βρίσκει στο +4 με 19-15. Με τον Μουράτο να αναλαμβάνει δράση το Λαύριο κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ και να ισοφαρίσει σε 33-3′ δύο λεπτά πριν το ημίχρονο. Χάρη στους Μορέιρα και Λάνγκφορντ ωστόσο η ΑΕΚ κατάφερε να πάει με το σκορ στο 41-36 υπέρ της στα αποδυτήρια.

Με τον Γερομιχαλό το Λαύριο έφτασε  σε απόσταση βολής (56-55, 28′) και κατάφερε μάλιστα να προηγηθεί με +5 (59-64, 29′) πριν ο Ζήσης μειώσει με τρίποντο σε 62-64 με το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Κάρτερ τα έβαζε από παντού με το Λαύριο να φεύγει με +10 (64-74, 33′) και να φαίνεται να καθαρίζει το ματς αλλά κάπου εκεί η Ένωση ξύπνησε και με όπλο της την άμυνα κατάφερε να προηγηθεί με 80-77 χάρη στον Λάνγκφορντ.

Οι φιλοξενούμενοι με ένα 5-0 έκαναν το σκορ 80-82, ο Λάνγκφορντ ισοφάρισε σε 82-82 με 36» για το τέλος. Η τελευταία επίθεση ήταν για την ΑΕΚ αλλά ο Ζήσης αστόχησε κι έχασε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου.

Στον έξτρα χρόνο το Λάυριο ξέφυγε με +6 (85-91, 43′), η ΑΕΚ μείωσε στον πόντο (94-95) με τον Ζήση αλλά το Λαύριο έφυγε με το διπλό από το ΟΑΚΑ επικρατώντας με 97-94 χάρη σε βολές του Κόζι.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 41-36, 62-64, 82-82 κ.α., 94-97 παρ.

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 19 (6/15 δίποντα, 7/9 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μέικον 17 (5/6 δίποντα, 7/8 βολές, 5 ασίστ), Γιάνκοβιτς 5 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κατσίβελης 5 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χρυσικόπουλος 8 (2), Λάνγκφορντ 15 (6/8 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ασίστ), Ζήσης 14 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μωραΐτης, Ματσιούλις 1, Μαυροειδής, Μόουζες 10 (3/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/3 βολές, 4 ριμπάουντ)

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 24 (6/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μουράτος 18 (5/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ασίστ), Ντιαλό 7 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντέιβις 8 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ), Γερομιχαλός 9 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κόζι 19 (3/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 4/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σάβατζ 6 (2), Περσίδης, Ανοσίκε 6 (4 ριμπάουντ)