Διπλή επιτυχία για τον ΟΠΑΠ Champion Απόστολο Χρήστου στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης

Με ένα μετάλλιο και ένα πανελλήνιο ρεκόρ στο ύπτιο επιστρέφει από τη Βουδαπέστη ο ΟΠΑΠ Champion Απόστολος Χρήστου.

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε τρίτος στον τελικό των 100 μ. ύπτιο και με χρόνο 52.97 κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο. Επιπλέον, στον πρώτο ημιτελικό των 100 μ. ύπτιο, πέτυχε νέο πανελλήνιο ρεκόρ. Σημείωσε χρόνο 52.77 και έγινε ο πρώτος Έλληνας με επίδοση κάτω από τα 53 δευτερόλεπτα.

«Το μετάλλιο μου δίνει δύναμη για τους Ολυμπιακούς Αγώνες»

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Τόκιο είναι πλέον ο επόμενος αγωνιστικός στόχος του ΟΠΑΠ Champion Απόστολου Χρήστου. «Η εμφάνισή  μου στο Πανευρωπαϊκό́ Πρωτάθλημα της Βουδαπέστης με αφήνει απολυτά ικανοποιημένο, αφού́ πέτυχα ατομικό́ ρεκόρ σε σχεδόν όλα μου τα αγωνίσματα και κατέκτησα το χάλκινο μετάλλιο στα 100 μ. ύπτιο. Αυτό το μετάλλιο μου δίνει δύναμη να συνεχίσω την προετοιμασία μου για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο», δήλωσε ο 25χρονος πρωταθλητής της κολύμβησης.