Τεντόγλου – Αυτός είναι ο άνθρωπος που πήρε τον Μίλτο από το παρκούρ και τον έβαλε στο μήκος

Είναι ο κορυφαίος άλτης του μήκους στον κόσμο. Ενα από τα μεγαλύτερα ταλέντα που ανέδειξε ο ελληνικός αθλητισμός. Ο Μίλτος Τεντόγλου έφερε το δεύτερο χρυσό μετάλλιο για την Ελλάδα, καθώς κατέκτησε την πρώτη θέση στο μήκος… πετώντας στο τελευταίο άλμα στα 8,41μ.

Ο πρωταθλητής από τα Γρεβενά ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου, κάνοντας στην τελευταία προσπάθεια 8,41μ.. κερδίζοντας το χρυσό λόγω καλύτερης δεύτερης προσπάθειας από τον Ετσεβαρία!

Ο χρυσός Ολυμπιονίκης του μήκους δεν ασχολούνταν από μικρός με αυτό το αγώνισμα. Αντιθέτως, αλλού ήταν «δοσμένη» η καρδιά του, έως τη στιγμή που βρέθηκε ένας άνθρωπος να τον φέρει στον σωστό δρόμο.

Ο Μίλτος άρχισε τον στίβο καθυστερημένα, στα 15 του. Μα, ευτυχώς, το παιδί από τα Γρεβενά έπεσε σε καλά χέρια. Ο πρώτος του προπονητής, ο Βαγγέλης Παπανίκος, τον ανακάλυψε παρακολουθώντας τον να κάνει παρκούρ στο στάδιο της πόλης του. Πήγαινε εκεί με την παρέα του, έκαναν αυτοσχέδιους αγώνες και τους βιντεοσκοπούσαν.

Επειτα ανέβαζαν τα βιντεάκια στο Ιντερνετ.