«Πέταγε» ο Θρύλος στη Ρόδο (94-67)

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε ο Ολυμπιακός το παιχνίδι με τον Κολοσσό, με τους Ερυθρόλευκους να επικρατούν εύκολα στη Ρόδο με 94-67 και να παίρνουν το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Οι Πειραιώτες μετά το πρώτο δεκάλεπτο βρήκαν τα πατήματά τους, κυριάρχησαν στο παρκέ του κλειστού της Καλλιθέας και έφτασαν σε μια επιβλητική νίκη. Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του μεγάλου λιμανιού ήταν ο Βεζένκοφ με 16, ενώ από κοντά ακολούθησε ο Ζαν Σαρλ με 15. Διψήφιο αριθμό πόντων είχαν επίσης οι Ουόκαπ και Λαρεντζάκης, που πέτυχαν από 12 και 10 αντίστοιχα. Από τον Κολοσσό ξεχώρισε ο Ουίλιαμς, με 10 πόντους.

Ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 6-3 και τον Κολοσσό να ισοφαρίζει σε 6-6.  Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε μέχρι το 6ο λεπτό, όταν οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 19-15, ενώ λίγο αργότερα βρέθηκαν μπροστά με 21-17.

Οι Πειραιώτες με τέσσερις πόντους από τους Φαλ και Ουόκαπ ισοφάρισαν σε 21-21, με τον Βεζένκοφ δευτερόλεπτα πριν τα φινάλε να δίνει το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (25-23). Οι γηπεδούχοι με τρίποντο του Μομίροφ πέρασαν μπροστά με 26-25, αλλά ο Ντόρσεϊ, στο τελευταίο καλάθι του πρώτου δεκαλέπτου, έκανε το 28-25 υπέρ των Ερυθρόλευκων.

Ανέβασε ρυθμούς ο Ολυμπιακός

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι πάτησαν… γκάζι και άρχισαν να χτίζουν διαφορά. Με πέντε πόντους από τους Ουόκαπ και Λαρεντζάκη προηγήθηκαν με 33-26, με τον Ελληνα γκαρντ λίγο αργότερα να πετυχαίνει νέο τρίποντο για το 36-29.

Οι γηπεδούχοι με 1/2 βολές του Μαργαρίτη μείωσαν σε 30-36, αλλά οι Ερυθρόλευκοι με νέο σερί (5-0) ανέβασαν για πρώτη φορά τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (30-41). Ο Ολυμπιακός είχε βρει ρυθμό, με τον Κολοσσό να μην μπορεί να βρει λύσεις στη δυνατή άμυνα των Πειραιωτών. Ο Ντόρσεϊ με τρίποντο έκανε το 48-34, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα μπροστά στο σκορ με 53-42.

Κυριάρχησαν οι Ερυθρόλευκοι

Ο Ολυμπιακός συνέχισε με το πόδι καρφωμένο στο γκάζι και τρέχοντας ένα σερί 11-0, με πέντε πόντους από τον Ουόκαπ και έξι από τους Λαρεντζάκη, Φαλ και Βεζένκοφ, ανέβασε τη διαφορά στους 22 πόντους (64-42). Οι γηπεδούχοι με έξι σερί πόντους μείωσαν σε 64-48, με τον Μάρτιν να κάνει το 66-48, που ήταν και το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου οι άμυνες χαλάρωσαν, με τον Κολοσσό να μειώνει σε 68-54. Ο ΜακΚίσικ με τρίποντο ανέβασε τη διαφορά στους 17 (71-54), ενώ στο 35’ η ομάδα του Πειραιά βρέθηκε μπροστά με 80-62. Το νερό είχε μπει στο αυλάκι, με το τελικό 94-67 να αποτυπώνει πλήρως την εικόνα της αναμέτρησης και τη διαφορά των δύο ομάδων.

Τα δεκάλεπτα: 26-28, 42-53, 48-66, 67-94

Κολοσσός Ρόδου (Καντζούρης): Λόσον, Ξανθόπουλος 2, Μέσιτσεκ 12 (2), Μομίροφ 9 (3), Γουίλιαμς 16 (4), Μαργαρίτης 7, Μπιλλής, Μίλερ 11, Τιλί 2, Χατζηδάκης, Σλαφτσάκης 6.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Oυόκαπ 12 (2), Ντόρσεϊ 6 (2), Λούντζης, Λαρεντζάκης 10 (2), Φαλ 8, Σλούκας 8, Μάρτιν 9, Βεζένκοφ 16 (1), Πρίντεζης, Παπανικολάου 3 (1), Ζαν-Σαρλ 15 (1), ΜακΚίσικ 7 (1).