Αμπασκάλ – «Μόνοι μας προκαλέσαμε τα γκολ που δεχθήκαμε»

Ο Γκιγιέρμο Αμπασκάλ μίλησε στην κάμερα της Cosmote μετά το τέλος του αγώνα του Παναθηναϊκού με τον Βόλο, εκεί όπου η ομάδα του γνώρισε την πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, φεύγοντας από τη Λεωφόρο με το βαρύ 5-1.

Ο Ισπανός προπονητής ανέφερε τα εξής: «Σίγουρα είναι μια ήττα που μας πονάει γιατί εμείς μόνοι μας προκαλέσαμε τα γκολ που δεχθήκαμε. Έχω μεγάλη εμπιστοσύνη στους παίκτες μου.

Όταν πηγαίνεις στο ημίχρονο με τέσσερα γκολ πίσω είναι δύσκολο να επανέλθεις. Δείξαμε στο δεύτερο πως προσπαθήσαμε να μείνουμε κοντά στο σκορ και επίσης αυτό το παιχνίδι ήταν ένα εξαιρετικό παράδειγμα πως έχουμε πολλά πράγματα να βελτιώσουμε ως ομάδα».

Στη συνέχεια είπε για τους λόγους που οδήγησαν στην ήττα την ομάδα του: «Όταν δέχεσαι ένα γκολ στο πρώτο λεπτό και είσαι πίσω στα υπόλοιπα 89′ δεν υπάρχουν άλλοι λόγοι.

Επίσης δεχθήκαμε πολύ γρήγορα το δεύτερο γκολ σε ένα διάστημα που είχαμε μπλοκάρει. Στην συνέχεια προσπαθήσαμε να ισορροπήσουμε το παιχνίδι αλά ήταν αργά».