Μεγάλη νίκη του Περιστερίου στο Ιβανώφειο (79-76)

Στην πρεμιέρα του στη Basket League (καθώς είχε ρεπό την 1η αγωνιστική) ο Ηρακλής υποδέχτηκε το Περιστέρι στο Ιβανώφειο, με τους Περιστεριώτες να επικρατούν με 79-76 και να πετυχαίνουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα χάρη σε τεράστια τρίποντα λίγο πριν το φινάλε της αναμέτρησης.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά και είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Ηρακλής κράτησε μικρή την απόσταση στους πόντους,, το Περιστέρι έφτασε στο +4 (15-19), με τους γηπεδούχους να μειώνουν στον πόντο (18-19).

Οι παίκτες του Σκουρτόπουλου πέρασαν μπροστά με 20-19 στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά το Περιστέρι στη συνέχεια ανέβασε την απόδοσή του και έχτισε διαφορά, φτάνοντας μέχρι και στο +8 (23-31), έχοντας 13/23 δίποντα και 7/9 βολές. Ο Ηρακλής, όμως, έριξε τη διαφορά στον πόντο (38-39) στο τέλος του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί με΄χρι το 42-42, με το Περιστέρι να αυξάνει την πίεση του και να φτάνει τη διαφορά στο +9 (44-53). Και πάλι ο «Γηραιός» αντέδρασε και μείωσε στους 3 (61-64).

Το Περιστέρι είχε το πάνω χέρι στο μεγαλύτερο μέρος της τελευταίας περιόδου, έφτασε στο +5 (65-70), με τον Ηρακλή να παίρνει το προβάδισμα (71-70) λίγο πριν το τέλος. Ωστόσο, το Περιστέρι αντέδρασε και παρότι αγχώθηκε στα τελευταία λεπτά, οι Μίλερ και ΜακΚρί πέτυχαν κρίσιμα τρίποντα και έδωσαν τη νίκη στην ομάδα τους με 79-76.