Σάντος – «Καθοριστικό το ματς με την Σερβία»

Στο καθοριστικό -όπως αποδείχθηκε- πρώτο 20λεπτο του ματς, στάθηκε ο Φερνάντο Σάντος, μετά την άνετη νίκη της Πορτογαλίας επί του Λουξεμβούργου με 5-0, για τα προκριματικά του Μουντιάλ 2022.

«Είχαμε ένα εξαιρετικό πρώτο 20λεπτο όπου το Λουξεμβούργο προσπάθησε να παίξει, να ρισκάρει, αλλά ήμασταν καλά προετοιμασμένοι γι’ αυτό», επεσήμανε ο Πορτογάλος προπονητής και συνέχισε: «Στην συνέχεια, χαλαρώσαμε και αυτό επέτρεψε στο Λουξεμβούργο να… αναπνεύσει για λίγο.

Ωστόσο, θα μπορούσαμε να είχαμε σκοράρει περισσότερα γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο βελτιωθήκαμε και από την στιγμή που ήμασταν ισορροπημένοι, δημιουργήσαμε ευκαιρίες για γκολ, χωρίς να δώσουμε την ευκαιρία στο Λουξεμβούργο να παίξει. Το τελευταίο ματς (σ.σ. με αντίπαλο την Σερβία) θα είναι καθοριστικό σε κάθε περίπτωση».