Μιντσάνκα Μινσκ – Ολυμπιακός 0-3 – Σάρωσαν στο Μινσκ τα Θρυλικά κορίτσια

Η ομάδα βόλεϊ γυναικών του Ολυμπιακού πραγματοποίησε μια επιβλητική εμφάνιση στη Λευκορωσία απέναντι στη Μιντσάνκα Μινσκ, την οποία διέλυσε με 3-0 σετ (19-25, 22-25, 22-25) και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση για τον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League.

Εκεί θα αντιμετωπίσει την ΖΟΚ Μπιμάλ από τη Σερβία, με το πρώτο ματς να γίνεται την Τετάρτη 27 Οκτωβρίου.

Οι παίκτριες του Ζιλ Φερέρ Κουτίνιο ήταν εξαιρετικές σε όλο το παιχνίδι και κυριάρχησαν απέναντι στη Μιντσάνκα, η οποία κατάφερε να πιέσει τον Ολυμπιακό μόνο στο 3ο σετ.

Μεγάλη πρωταγωνίστρια για τις «Ερυθρόλευκες» ήταν η Σάλας, η οποία μέτρησε 23 πόντους (22/37, 1 άσο, 59% επίθεση, 64% υποδοχή).

Ο Ολυμπιακός έκανε εξαιρετική εκκίνηση στο παιχνίδι, παίρνοντας το προβάδισμα με 4 πόντους (4-8). Η Μιντσάνκα μείωσε στον πόντο (7-8), αλλά οι «Ερυθρόλευκες» ανέβασαν ρυθμούς και έφτασαν τη διαφορά στους 7 πόντους (12-19).

Οι Λευκορωσίδες μείωσαν στους 4 πόντους (15-19), αλλά ο Ολυμπιακός έφτασε ξανά στο +7 (17-24) και με εντυπωσιακό τρόπο πήρε το πρώτο σετ με 19-25.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα έκαναν και στο δεύτερο σετ οι παίκτριες του Κουτίνιο, περνώντας μπροστά με 4-8 και στη συνέχεια με 12-17. Η Μιντσάνκα έφτασε στην ισοφάριση (17-17), ο Ολυμπιακός ανέκτησε το προβάδισμα (19-22), αλλά και πάλι οι γηπεδούχες ισοφάρισαν (22-22). Η ομάδα του Κουτίνιο, όμως, ήταν σοβαρή και έφτασε στην κατάκτηση του 2ου σετ με 22-25.

Όπως και στα δύο προηγούμενα σετ, έτσι και στο 3ο ο Ολυμπιακός πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και προηγήθηκε με 2-7. Η ομάδα της Λευκορωσίας ανέβασε την απόδοσή της και πέρασε μπροστά με 8-7, με τον Ολυμπιακό να αντεπιτίθεται και να παίρνει εκ νέου το προβάδισμα (8-10).