Τρέλανε κόσμο ο Ολυμπιακός στην πρώτη του Τζουλιάνι (0-3)

Στο ντεμπούτο του Αλμπέρτο Τζουλιάνι στον «ερυθρόλευκο» πάγκο, ο Ολυμπιακός μετέτρεψε σε περίπατο το εκτός έδρας παιχνίδι με τον Φίλιππο Βέροιας και χωρίς να αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα επικράτησε με 3-0 σετ (8-25, 18-25, 15-25), για την 9η αγωνιστική της Volley League.

Κόντρα στην ομάδα από την Βέροια, η ομάδα του μεγάλου λιμανιού πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση, δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα και κυριάρχησε απόλυτα, πανηγυρίζοντας την όγδοη νίκη του σε εννιά ματς στο πρωτάθλημα. Στο ματς με τον Φίλιππο, οι Πειραιώτες, που επέστρεψαν στη δράση μετά τον τελικό του Super Cup στην Ρόδο (22/12) με τον Φοίνικα Σύρου, είχαν πρώτο σκόρερ τον Πέριτς, με 19 πόντους και μέτρησαν 15 μπλοκ!

Πιο αναλυτικά, οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν πολύ δυνατά, «έτρεξαν» ένα εντυπωσιακό σερί και προηγήθηκαν με 13-0 του Φίλιππου, με καρφί του Ζουπάνη (έπαιξε ως διαγώνιος στο ξεκίνημα και είχε 4/5 επιθέσεις με δύο μπλοκ) και… κολλημένο τον Ανδρέαδη στο σερβίς, ενώ στη συνέχεια, κατέκτησαν το πρώτο σετ με 25-8 (0-1) με μπλοκ του Παγένκ.

Στο δεύτερο σετ, η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι πήρε προβάδισμα με 9-5, με δύο σερί πόντους του Μιγιαήλοβιτς, έπειτα έκανε το 14-7, με καρφί του Πέριτς και στη συνέχεια, έφτασε στο 2-0 επί των γηπεδούχων, με 25-18, με τον Χαραλαμπίδη.

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 16-8, με καρφί του Πέριτς και έφτασε άνετα στην τελική επικράτηση επί του Φίλιππου, με 25-15 (0-3) σε 58 λεπτά.

Τα σετ 0-3 σε 58’: 8-25 (16’), 18-25 (22’), 15-25 (20’)

Η διακύμανση:

1ο σετ: 0-8, 4-16, 7-21, 8-25
2ο σετ: 5-8, 10-16, 15-21, 18-25
3ο σετ: 5-8, 8-16, 13-21, 15-25

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Προύσαλης 1 (1/1 επ.), Παγένκ 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ – 60% υπ., 40% άριστες), Ανδρεάδης 1 (1/2 επ.), Πέριτς 19 (15/26 επ., 4 μπλοκ – 33% υπ., 17% άριστες), Ζουπάνη 10 (6/9 επ., 4 μπλοκ) / Ζήσης (λ. 89% υπ., 78% άριστες), Χαραλαμπίδης 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ – 100% υπ., 100% άριστες), Στιβαχτής, Παπαδόπουλος 8 (7/16 επ., 1 μπλοκ), Τζιάβρας (λ. 67% υπ., 33% άριστες), Δαλακούρας 4 (2/5 επ., 2 μπλοκ – 50% υπ., 50% άριστες).

Φίλιππος Βέροιας (Δημήτρης Χριστοφορίδης): Γιάγκος 2 (2/4 επ.), Μπέριο 2 (2 μπλοκ), Βαρβεσιώτης 6 (5/14 επ., 1 άσσος – 12% υπ., 6% άριστες), Σονάρι 11 (9/25 επ., 2 άσσοι – 75% υπ., 50 % άριστες), Στουντζίνσκι 1 (1/25 επ. – 50% υπ., 41% άριστες), Κουπατσιάρης 1 (1 μπλοκ) / Μιχελάκης (λ. 61% υπ., 33% άριστες).

Ο Αλμπέρτο Τζουλιάνι μιλώντας για την αναμέτρηση ανέφερε: «Σίγουρα, έχω πολύ καλή εντύπωση για την ομάδα μέχρι τώρα. Βέβαια, στο σημερινό ματς δεν είδα πάρα πολλά, περισσότερα είδα στις προπονήσεις που είχαμε. Οι αθλητές προσπαθούν πολύ, θέλω να αλλάξω πολλά πράγματα και προσπαθούμε αυτή την περίοδο μέσω των προπονήσεων. Θέλω οι παίκτες να προσαρμοστούν στη δική μου ιδέα και στο πως θα περάσω αυτό που θέλω στον αγωνιστικό χώρο. Ο Ολυμπιακός είναι πολύ γνωστός σύλλογος, θέλω να κατακτήσουμε τους τίτλους, θέλω να βελτιωθούμε».

Από την πλευρά του ο Νίκος Ζουπάνη, τόνισε: «Κάναμε ποδαρικό στη νέα χρονιά με νίκη και αυτό μας χαροποιεί ιδιαίτερα. Παρότι, θεωρητικά, επρόκειτο για ένα εύκολο ματς, η περίοδος των διακοπών μπορεί να επηρεάσει όλες τις ομάδες, για αυτό και εμείς δεν χάσαμε τη συγκέντρωση μας και φτάσαμε σε μια εύκολη νίκη».