Η Σαν Πάουλι απέκλεισε τη Ντόρτμουντ (2-1)

Σούπερ έκπληξη στο Κύπελλο Γερμανίας!

Η Σαν Πάουλι, ομάδα της Β’ κατηγορίας στη Γερμανία, πήρε σπουδαία νίκη με 2-1 επί της κατόχου του τροπαίου, Ντόρτμουντ, και προκρίθηκε στους «8» της διοργάνωσης!

Οι Βεστφαλοί τα βρήκαν… σκούρα απέναντι στη Σαν Πάουλι, η οποία κατάφερε να πάρει το προβάδισμα από πολύ νωρίς, με τον Αμενγίντο να κάνει το 1-0 μόλις στο 4′. Τα πράγματα δυσκόλεψαν ακόμη περισσότερο για την ομάδα του Μάρκο Ρόζε πριν την ανάπαυλα, καθώς στο 40′ ο Βίτσελ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα με δύο γκολ στο ημίχρονο.

Η Ντόρτμουντ μπήκε αποφασιστικά στο δεύτερο 45λεπτο και μείωσε σε 2-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χάαλαντ στο 58′, πίεσε για το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο δεν κατάφερε κάτι μέχρι το τέλος και έτσι μένει εκτός συνέχειας από ομάδα κατώτερης κατηγορίας για πρώτη φορά μετά από 11 χρόνια!