Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-3

Το πρωτάθλημα στο βόλεϊ γυναικών πήρε ο Παναθηναϊκός. Οι Πράσινες επικράτησαν στο κλειστό του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη» της αντίστοιχης ομάδας του Ολυμπιακού με 3-1 (25-23, 26-28, 21-25, 22-25) και κατέκτησαν τον τίτλο. Αυτό είναι το πρώτο πρωτάθλημα για το Τριφύλλι μετά το 2011.

Οι Ερυθρόλευκες ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 7-4 στο πρώτο σετ, ενώ λίγο αργότερα βρέθηκαν μπροστά με 15-11. Η ομάδα του Παρίζι παρέμεινε μπροστά στο σκορ και με 25-23 πήρε το πρώτο σετ. Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι στο σκορ μέχρι το 12-11. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 16-13, αλλά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και βρέθηκε μπροστά με 19-16.

Οι γηπεδούχες ισοφάρισαν σε 20-20 και το σετ οδηγήθηκε στην… παράταση, όπου οι Πράσινες έκαναν το 28-26 και έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (1-1). Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 14-9 και λίγο αργότερα με 20-16, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει στο 25-21 και στο 2-1. Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και στο τέταρτο σετ, με τις Πράσινες να προηγούνται με 8-3. Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 11-12, αλλά το Τριφύλλι παρέμεινε μπροστά. Εφτασε στο 23-20 και με 25-22 πήρε τη νίκη με 3-1.